Miért válasszuk a durum lisztet és tésztát


Egy kedves vásárló hívta fel a figyelmemet a Durum más néven keményszemű búza liszt és tészta fogyasztására.

Karácsony előtt (dec.21-én) rendelt durum lisztet, mert a két ünnep között nem tudott volna kenyeret sütni. Elmondása szerint nagy szüksége volt rá, mert cukros és a keményszemű gabona lisztjéből készült kenyér és tészta nem emeli meg a vécukorszintjét. Ennek oka: A durum tészta durumbúza dara és víz felhasználásával, tojás hozzáadása nélkül készül. Könnyen emészthető, szervezetünket értékes fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és emésztést segítő rostokkal látja el. A durumbúzában lévő keményítő szerkezeténél fogva lassan bomlik le az emésztés során, ezért szemben a hagyományos búzakeményítővel, nem emeli ugrásszerűen a vércukorszintet, így cukorbetegek diétájába is beilleszthető.
A durum búza magbelsőjére jellemző sárgás alapszínű, finom szemcsés őrlemény, csekély mértékű, a lisztszemcsékkel azonos méretű világos héjrészeket is tartalmaz. A durum búza lisztje magas fehérje tartalmú, kitűnő tészták készülnek belőle tojás hozzáadása nélkül. Belőle több dara, más néven „szemolina” őrölhető. A megfelelő minőségű szemolinából tojás és egyéb adalékanyagok felhasználása nélkül is jó főzési értékű, sárga színű tészta készíthető, amelynek érzékszervi tulajdonságai: az íz, az illat, a haraphatóság szintén kedvezőek. A tojás nélkül készített tészta higiéniai és tárolási szempontból is előnyösebb.

Miért jobb mint a többi búza?

A hagyományos búzával ellentétben, gazdag rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint magas koncentrátumban tartalmaz aminosavakat és magasabb a fehérjetartalma. A,B,E vitaminokból is többet tartalmaz mint a „testvére”. Kenyér készítésére nem túl alkalmas, mert önmagában nem túl jó, azonban kiváló főtt tészták készíthetők belőle csupán víz hozzáadásával, tojás hozzáadása nélkül. Előnyei megkérdőjelezhetetlenek: durumbúza rosttartalma magasabb, mint a hagyományos búzáé, a vércukorszintet is lassabban emeli, a belőlük készült tésztákba pedig tojást sem kell rakni, így azok koleszterintartalma is nullára csökken. A durumbúzából tojás nélkül készült tészták, így jól alkalmazhatók koleszterinszegény diétákban, valamint cukorbetegek étrendjében. Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Mire használható fel?

Elsősorban tészta készíthető belőle, de cukrászsütemények és édes tészták alapanyagául is szolgálhat. A szokásos száraztésztákkal szemben a durumbúzából készült (olasz típusú) tészták keményítője lassabban bomlik le és szívódik fel, így alacsonyabb a glikémiás indexe. Szicíliában durumlisztből kenyeret is sütnek.
A durumtészta konyha- technikailag nagy előnye, hogy gyorsan elkészül, főzési ideje csupán néhány perc, ezalatt kb. kétszeresére duzzad.
A durumtészta főzéskor rugalmas, de kemény és alaktartó, nehezen fő szét.

A vásárló azt is elmondta, hogy a kenyér minősége még nem tökéletes, ezért kérek mindenkit, aki tud durum péksütemény receptet, hogy írja meg nekünk. Köszönjük!!!

21 megjegyzés:

Petra írta...

Én éppen ma készítettem durumlisztből pizzás muffint. (hagyományos pizzatészta volt az alapja, kevesebb cukorral a tejben) A tészta összegyúrása volt más a megszokottól, de ugyanúgy, tökéletesen duplájára kelt.
Annyi negatívum lenne, hogy a tészta sütés után egy picit megkeményedett (az ízén azonban ez nem változtatott).

Unknown írta...

Én ma pizzát sütöttem és ilyen finomat még nem ettem! Kívül ropogós, belül puha.
Kenyérsütőt használtam a tészta készítéséhez : 3 pohár (kenyérsütőhöz tartozó) teljes őrlésű durum liszt, 1 pohár teljes őrlésű búzaliszt, 1 mokkáskanál cukor, 1 teás kanál só, 1 dl hidegen sajtolt olaj, ezt a gép megdagasztotta és megkelesztette.
Elfeleztem, kinyújtottam ( 2 db óriás pizza lett belőle) és a következő finomság került rá: vöröshagymát megdinszteltem, apró kockára vágott csirke mell kockákat dobtam rá, sóval, borssal fűszereztem. Amíg elkészült, tejfölt zúzott fokhagymával összekevertem , vastagon megkentem vele a pizza tésztát, megszórtam reszelt sajttal és rákerült a csirke mell, tetejére még 4 db tojást is tettem, tükör tojásnak. Be a sütőbe és kb. 20 perc múlva 2 perc alatt megette a család :-)

BabaAndi írta...

Kedves Ildikó, a pizzatésztába mennyi élesztőt tettél? Vagy ez egy élesztőmentes pizza? Akkor miért kell keleszteni? Köszi!

Névtelen írta...

Kedves Mindenki!

Az lenne a kérdésem, hogy a durumliszt alkalmas-e rántás, vagy habarás készítéséhez, főzelékekhez, levesekhez és egyéb ételekhez?
Előre is köszönöm a választ!

Névtelen írta...

Igen régi a kérdés, de válaszolok. Én ma használtam először durum lisztet. Főzeléket berántani tökéletes.

Unknown írta...

Ha valakit érdekel van eladó durumliszt 10 kg / 2000 Ft
Pest megye 20/ 2260044

Unknown írta...

Sziasztok!
Érdeklődnek hogy durum kenyèr receptet túrt e valaki?
Köszönöm.

Unknown írta...

Sziasztok! Érdeklődni szeretnék,hogy valaki tud durum és zabliszt keverékre kenyér receptet? Előre is köszönöm!

Unknown írta...

Durumlisztes kenyérrecept:64dkg durumliszt,1evőkanál búzasikér,1kiskanál só,ugyanennyi cukor,2,5dkg élesztő,késhegynyi citromsav,3dl es pohárba egy pohár kefír és felönteni vízzel 3deciliterre,3 evőkanál olívaolaj.kenyérsütőgépben sütöm normál programon.(3óra)
ISTENI FINOM

Unknown írta...

Bocsánat 54dkg a liszt.

Unknown írta...

Kedves Nagy Anita! Koszonom a receptet kifogom probalni,de zablisztet is keverek hozza! Fele fele aranyba! Remelem jo lesz!

Mariazell írta...

Üdv mindenkinek! Kérdésem lenne, hogy Tönköly liszttel is lehet ugye keverni a Durum lisztet, mert a sima búza féléktől és az élesztős dolgoktól tartózkodnom
kéne? Köszönöm.
Magában mire lehet használni a Durum lisztet? Mik a tapadztalatok?

Pataki Levente írta...

Mi hagyományosan, azaz nem kenyérsütő géppel készítjük a durum kenyeret. Kézileg dagasztjuk és római tálban sütjük. Sokkal finomabb, mint kenyérsütő gépben. Az egész család nagy kedvence lett. Csak ajánlani tudjuk, íme a recept.

40 dkg durum liszt, 10 dkg kenyérliszt 55-ös, egy 7 dkg-os száraz élesztő,3,3 dl víz, egy mokkáskanál cukor, másfél kiskanál só, 1 kanál olaj és egy kiskanál búzasikér. Ezeket tálban összedagasztjuk és két órát kelesztjük. A római tál alsó és felső részét egy órát vízben áztatjuk. Áztatás után az alját sütőpapírral kibéleljük, és belehelyezzük a már megkelt, újra átgyúrt megformált kenyérmasszát. Hideg sütőbe helyezzük, lefedve, 220 fokon 35 percig sütjük, majd levéve a római tál tetejét 180 fokon 20 perc alatt pirosra sütjük. Kivéve a római tálból bevizezzük, ettől puha lesz a héja is. Jó étvágyat.

Unknown írta...

Kedves Attila!
Azt szeretném kérdezni,hogy milyen kenyérlisztet használ,illetve az élesztőnél a 7dkg ugye csak elírás?A kis csomagos szárított élesztő 7grammos.Köszönöm válaszát!

Unknown írta...

Csató zsófia

Unknown írta...

Igen 7 gram

Unknown írta...

Nekem ezzel nagyon finom és igazi kenyér készült 100% durumliszttel.:)
Annyi változással, hogy fél óra helyett 1 órátt pihentettem.

http://dolcevitablog.hu/2007/07/tokeletes-lukacsos-ropogos-szelu-kenyer-ezt-sosem-gondoltam-volna-2/

Unknown írta...

Nekem ezzel nagyon finom és igazi kenyér készült 100% durumliszttel.:)
Annyi változással, hogy fél óra helyett 1 órátt pihentettem.

http://dolcevitablog.hu/2007/07/tokeletes-lukacsos-ropogos-szelu-kenyer-ezt-sosem-gondoltam-volna-2/

Unknown írta...

Nekem ezzel nagyon finom és igazi kenyér készült 100% durumliszttel.:)
Annyi változással, hogy fél óra helyett 1 órátt pihentettem.

http://dolcevitablog.hu/2007/07/tokeletes-lukacsos-ropogos-szelu-kenyer-ezt-sosem-gondoltam-volna-2/

Unknown írta...

Én már egy idő óza nem látom apolcokon, vagy más néven fut?

Névtelen írta...

Bioboltokban lehet kapni, valamint a Fővám téri és a Lehel téri piacon biztosan, kb. 400-500 Ft-ba kerül.
Remélem tudtam segíteni :)
Viktória

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Gold Price in India